top of page

ADIMIZI KULLANARAK YURTTAŞLARI DOLANDIRMAYA ÇALIŞANLARA DİKKAT

Son zamanlarda Avukatların internet sitelerinden ve baro levhalarından bilgilerini kopyalayarak onlar adına dolandırıcılarca yurttaşlardan para istenilmesi ne yazık ki yaygın bir suç haline gelmiştir. Hatta bu yaygın suça ilişkin ilişkin İstanbul Barosu'nda bir kurul oluşturulmuştur. Ankara Barosu Başkanı Sn. Av. Mustafa Köroğlu'nun da bu konudaki avukat ve yurttaş mağduriyetine dikkat çektiği basın demecini aşağıda paylaşıyoruz.

Bu talihsiz olaylara ne yazık ki hukuk büromuzun adının da alet edildiğini üzülerek ve öfkelenerek öğrendik. Buna göre, hukuk büromuzun adı kullanılarak yurttaşlara 544 *** ** 81 ve  541 *** ** 67 numaralarından dolandırıcılık içerikli SMS'ler gönderilmektedir. SMS'i gönderen numara arandığında kendisini ''Ankara Acer Hukuk ve Danışmanlık'tan avukat katibi'' olarak tanıtan kişiler,  yurttaşların haklarında ceza dosyası bulunduğu ve belirli bir miktar para ödemeleri şartıyla bu cezalardan kurtulacaklarını beyan ederek yurttaşları dolandırmaya çalışmaktadırlar. 

Bu makus dolandırıcılık girişimiyle bir alakamızın olmadığını tüm yurttaşlara bildiririz. Bu gibi dolandırıcılık girişimleri hakkında Savcılıklara şikayette bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Nitekim tarafımızın da bu suç girişiminden zarar görme ihtimali bulunmasından ötürü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına seri şekilde şikayette bulunulmuştur.

Unutulmamalıdır ki, bir yurttaşın hakkında bir ceza dosyası olduğunda o yurttaşla Savcılık makamı yahut ceza mahkemeleri tebligat yoluyla iletişime geçer. Bunun dışında kendini avukat, hakim, savcı veya polis olarak tanıtanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca, bir yurttaş hakkında ceza dava dosyasının olup olmadığını Adliyelerden ve  E-Devlet tabanlı ''Vatandaş UYAP'' sistemine girerek sorguyabilmektedir. 

Kamuoyunun dikkatine saygıyla sunulur.

Link:

https://www.showturk.com.tr/show-ana-haber/video/dolandiricilar-avukat-ismiyle-tuzaga-cekti/794760   
 

WhatsApp Image 2022-01-15 at 12.46.55.jpeg
bottom of page